Barla’da olmak

Risâle-i Nur hizmeti, kişiye dayalı değil kitaba bağlı bir hizmettir. Hem şahsi, hem de beraber okunarak yararlanılan yapıtlardır. Bilhassa kişisel okumalar savsaklamamalıdır. Kişisel okumalarla birlikte topluca okumalar da çok çok önemlidir. Bilhassa toplu ve görüşmeli derslerden büyük faydalar yararlanılmaktadır.

Bizler de devamlı yaptığımız  Risâle-i Nur okuma programları yaparak toplu okumalardan çok yararlandığımızı daha önceden belirtmiştik. Bu programlarla beraber öğrenciler için de farklı uygulamalar Risâle-i Nur okuma programları son yıllarda uygulanan güzel faaliyetlerdendir. Bu tür programları düzenleyen ve uygulayanları tebrîk ediyoruz. Yaz aylarında Risâle-i Nur Eğitim Merkezi’nde uygulanan Hızlandırılmış Risâle-i Nur okuma programları ise daha tasarılı ve programlı olarak deruhte edilmektedir. İnşâallah bu tür programların sayıları daha da artar ve vatanımızın her yerelinde uygulayarak Kur’ân’ın mânevî derslerinden en güzel bir şekilde yararlanılmış olur.

Bu programlardan başka bir de Âile Risâle-i Nur Okuma Programları yapılmaktadır. Bilhassa Barla’da yapılan programlara yıllardır katılmak için çaba sarf ettiysek de kısmet olmamıştı. Bu yıl erken davrandığımızdan dolayı  Sosyal Tesisleri’mizde üç aile olarak toplam 11 kişi ile beraber Ramazan Bayramı sonrası Barla’ya erişmiş olduk. Adıyaman'dan 27 haziran günü sabah yola çıktık. Akşam Barla’ya vardık. Yerlere yerleştik. Tesislerde yeni ek binalarda yapılmış hizmet vermeye başlamıştı. Güzel bir şekilde  bulduk. Ailelerimiz  kalacakları yerden memnundular. Bu aileler için önem teşkil ediyorduı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Bir takım eksikliklerin giderilmesi ve personel desteğinin artırılmasıyla daha mükemmel olabilir. Giderek daha güzel hizmetlere vesile olması açısından yasal tabanlarda tesislerimizin keyfiyetinin artırılması konuşulmalıdır.

Bu girizgâhtan sonra bizler bir hafta süren programımızı değerlendirelim inşâallah. 20 Temmuz sabahı her günümüzü saat saat tasarılayarak programa başladık. Şahsî okumalarla başlayan programımız günlük 3 saati aşan görüşmeli derslerle devam ediyordu. Bilhassa görüşmeli derslerin konularını Yirmibirinci Lem’a olan İhlâs Risâlesi, İktisad Risâlesi, Cennet Bahsi olan 28.Söz ve Beşinci Mektup olarak seçmiştik. Namazlar cemaatle kılınacak ve namaz derslerinde ise Hizmet Kılavuzu izleyecekti. Bilhassa 28.Sözü Cennet Bahçesi’nde ve Beşinci Mektup ile Yıldıznâmeyi Çam Dağı’nda okuduk. Bu risaleleri te’lif edildiği yerlerde okumak bir başka mânevî zevk ve şevke medâr oldu. Ayrı olarak Üstadımızın kaldığı hanelerde Tarihçe-i Hayat’tan Barla konusunda dersi okumak ve diğer evinde ise 23.Söz’den ders yapmak kısmet oldu.