Dahili ve Harici Akımlar

Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde Risale-i Nur üzerine seminerlerimiz devam ediyor. 28 Aralık 2013 tarihinde Tokat şehrimizdeydik. Konumuz Risale-i Nur’da iç ve dış akımlardı. Tokat, filhakika tarihi güzellikleri ve mekanlarıyla mükemmel bir ilimiz. Ziyaret ettiğimiz Selçuklu ve Osmanlı yapıtları bizleri eski vakitlere götürdü ve ecdadımızın sanata katmış olduğu manevi havanın bizleri ne kadar etkilediğini bizzat şahit olduk. Bütün Anadolu şehirlerimizde bu manevi fikriyatı yaşıyor ve ecdadımızla gurur duyuyoruz.

Tokat’ta Risale-i Nur hizmetleri çok daha önceki vakitlere dayanıyor. Tokat Nur Kahramanları iki katlı bir hane yaptırmışlar. Gayet güzel döşenmiş ve öğrencilerin ihtiyaçlarına hizmet verecek şekilde düzenlenmiş. Üst katında geniş sayılabilecek bir salonda haftalık Risale-i Nur sohbetleri yapılıyor. Emeği geçen bütün ağabey ve kardeşleri tebrik ediyoruz. Yeni bir arsa beklentisi için hazırlık yapan Tokatlı hizmet kahramanları bir külliyenin hazırlıkları içerisine girmişler. İnşaallah fikriyatta olan bu fikir, harekete geçer.

Bizler de Tokat’taki seminerimizi, beklenen sorulara yanıt olabilecek bir mahiyette hazırlamıştık. Günümüzde herkesin alakasını ve dikkatini çeken geniş dairedeki hadiselere Risale-i Nur penceresinden nasıl bakmalıydık? Konumuzu da bu çerçevede belirlemiştik. Seminere Sivas’tan üniversiteli kardeşlerimiz de katılmıştı. Tokat’ın kazalarından de katılım ile birlikte kalabalık bir cemaate seminerimizi sunduk. Evvela Bediüzzaman Hazretleri’nin Risale-i Nur Külliyatı’nın değişik yerlerinde çokça atıfta bulunduğu iç ve dış akımları tesbit etmeye çalıştık. On Beşinci Mektub’daki ahirzamanda, dinsizliğin iki akımı kuvvet bulacak tespiti ile seminerimize başladık.

Dış ve dış akımlar ahirzaman yüzyılında ortaya çıkıp, dinsizliğin iki akımı kararında tahribatını ortaya koymaktadırlar. Dış akımın, kökü dışarıda kendisi içeride olup; iç akımla birlikte çalışmakta ve dehşetli bir şekilde tahribatını yapmaktadırlar.

Bediüzzaman Hazretleri dış akımı şu şekilde tarif eder: Herbir vaktin insani bir iblisi vardır. Şimdi insanoğlunda insan suretinde iblisin vekili olan ruhu gaddar, fitnekârane politikasıyla cihanın her tarafına kundak sokan el-hannas, altı hutuvatıyla islam alemini fesat için insanlarda ve insan cemâatlerindeki kötü ruhlu kaynakları ve tabiatlarındaki işe yaramaz madenleri, eylemlerini propaganda ile işlettiriyor, zayıf damarları buluyor. Kiminin intikam hırsını, kiminin makam hırsını, kiminin tumuhunu, kiminin ahmaklığını, kiminin dinsizliğini, hatta en garibi, kiminin de inatçılığını işletip politikanına vasıta ediyor. Bu dış akım politikasının hassa-i mümeyyizesi, fitnekarlık, anlaşmazlıktan istifade, menfaat yolunda her alçaklığı yapmak, yalancılık, yıkıcılık, dışta menfiliktir. Dış akım tahribatını bu esaslar üzerine yaparken; içerdeki iç akım ise aldatmakla iş görerek, münafık bir şekilde davranarak, ara bozuculuk perdesi altında risalet-i Ahmediyeyi (asm) inkâr ederek, nifak ehlinim başına geçip, İslam şeriatının tahribine çalışır.